Camino praktycznie

Już wiecie dlaczego pokochaliśmy Camino. Teraz przyszedł czas na sprawy organizacyjne. Chcecie wiedzieć jak zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie dokumenty są wymagane? I gdzie je najtaniej kupić? Gdzie spać i co to jest menu peregrino? Zapraszamy do lektury!

Jak dostać się do Saint-Jean-Pied-de-Port?

Zaczęliśmy od kupna super tanich biletów z Warszawy do Boerdeaux, oddalonego o niespełna 250 km od naszego punktu startowego. Z samego lotniska bez problemu autostopem dotarliśmy do SJPDP. We Francji autostop ma się świetnie. Oczywiście mało kto mówi po angielsku, ale na migi też łatwo się dogadać. Przy autostopie we Francji polecamy kartkę z informacją gdzie jedziecie. Kierowcy zatrzymują się bardzo chętnie. Nigdzie nie czekaliśmy dłużej niż 10 minut.

DSC_0229DSC_0232

Dlaczego warto pójść do Biura Pielgrzyma w SJPDP?

To tam dowiedzieliśmy się WSZYSTKIEGO. Kupiliśmy Credenciale, dostaliśmy informacje o miejscach noclegowych, o planowaniu trasy, rozpiskę z odległościami pomiędzy konkretnymi miasteczkami itp. Informacje tam zdobyte były bezcenne zwłaszcza na początku drogi. Pójdźcie koniecznie!

Co to jest Credencial i czemu będzie potrzebny?

Camino frances to najczęściej wybierane Camino de Santiago. W związku z ogromną ilością pielgrzymów wprowadzono paszport pielgrzyma, do którego należy zbierać pieczątki na trasie. W prawie każdej restauracji, domu pielgrzyma, sklepie można taką dostać. Wbita do paszportu z datą daje nam prawo do spędzenia tej nocy w domu pielgrzyma (o którym będzie mowa w części „gdzie spać). Credencial można zamówić przez internet albo kupić w Biurze Pielgrzyma w Saint-Jean-Pied-de-Port. Koszt: 2

UWAGA! Nie kupujcie credenciali w informacji turystyczej – są dwa razy droższe!

Gdzie spać?

Cała trasa Camino frances jest usiana domami pielgrzyma (albergue), nie sposób ich nie zauważyć. Poza tym wszystkie żółte strzałki przeprowadzą Was przy tych największych i najbardziej znanych. Są trzy rodzaje albergue:

  1. albergue municipal – czyli miejski dom pielgrzyma. Wszystkie albergue to bardzo proste miejsca, gdzie brak wszelkich luksusów. Pomieszczenia są szczelnie wypełnione piętrowymi łóżkami, wspólne prysznice i toalety. Czasem jest kuchnia, czasem nie ma. W Biurze Pielgrzyma w SJPDP dostaniecie rozpiskę ze wszystkimi albergue’ami na trasie z informacją o ilości łóżek, cenie, kuchni, dostępie do internetu itp.
  2. albergue parroquial – czyli parafialny dom pielgrzyma. Powstają przy parafiach danych miejscowości. Najczęściej razem z albergue municipal są najtańszą opcją noclegową. Warunki podobne, jak w albergue municipal. Zdarza się, że kolacja jest wliczona w cenę. Bardzo często cała obsługa to wolontariusze tzw. hospitalero voluntario. Poza tym albergue często dostarcza produkty spożywze, a wszyscy pielgrzymi są zaangażowani w gotowanie i sprzątanie. Zdarza się również śniadanie.
  3. Albergue – gdy nie znajdziecie informacji, że albergue jest municipal albo parroquial, to znaczy, że albergue jest prywatne. W związku z tym ceny idą w górę. Często standard takich pokojów jest trochę wyższy – mniej łóżek w pokoju, więcej pryszniców, itp. W zasadzie te miejsca to hostele, w których może zatrzymać się każdy. Sami korzystaliśmy z nich w ostateczności.

Jest jeszcze osobna podkategoria albergue uwielbiana przez wszystkich, mianowicie donativo. Każdy z powyższych rodzajów domu pielgrzyma może być donativo. Różnica polega na tym, że są to domy otwierane przez pielgrzymów, dla pielgrzymów i nie ma odgórnie ustalonej ceny za nocleg. Zawsze gdzieś w rogu pomieszczenia stoi skrzyneczka, do której wrzucamy pieniądze. Z tej kasy jest sponsorowany posiłek. Innymi słowy dzisiejszy posiłek jest sponsorowany przez wczorajszych gości. To były nasze ulubione miejsca. Często panowały w nich spartańskie warunki, ale atmosfera była niesamowita. Można poczuć się częścią wspólnoty.

DSC_0625-EFFECTSaDSC_0502DSC_0329

Co jeść na Camino?

Sprawa z naszym jedzeniem była dość skomplikowana. Hiszpanie nie uznają wegetarianizmu… Na pewno uszczupliło to nasze opcje – częściej kręciliśmy się od jednej restauracji do drugiej, ku ogólnemu niezadowoleniu naszych współtowarzyszy. 😉

Po drodze mija się wiele sklepów, sklepików, kramów, restauracji i kawiarni wszelkiej maści. Zazwyczaj na śniadanie kupowaliśmy jedzenie w sklepie poprzedniego wieczora, a zatrzymywaliśmy się na nie w kawiarniach. Dokupowaliśmy tylko kawę i już. Nikt nigdy nie miał o to do nas pretensji.

DSC_0324

Obiady najczęściej można ugotować w albergue’ach, są one wyposażone w podstawowe naczynia, garnki i patelnie (UWAGA! Wyjątkiem jest Galicja, czyli ostatnie 160 km trasy, gdzie w kuchniach nie ma nic. Ani sztućców, ani szklanek, ani garnków.) Proste dania – makarony z sosem i warzywami można wyczarować w 15 minut!

DSC_0586DSC_0443DSC_0358

Alternatywą do gotowania po drodze są restauracje, które oferują menu peregrino – specjalnie skomponowany trzydaniowy obiad z nielimitowanym chlebem i winem – za ok. 10 Im bliżej Santiago, tym drożej.

Jakie aplikacje na telefon warto mieć?

My korzystaliśmy z MAPS.ME – na pewno bardzo dobrze znana aplikacja wszystkim tym, którzy podróżują bez internetu. Mapy tu zawarte nigdy nas nie zawiodły. Cała Camino jest zaznaczona na mapie, więc nie sposób się zgubić.

Screenshot_20181208-135820

Korzystaliśmy również z „Camino Pilgrim” – bezpłatnej aplikacji ze wszystkimi potrzebnymi informacjami. Zawiera wszystkie odległości między miastami, informacje o udogodnieniach w mieście (jak sklep, restauracja, szpital, ceny noclegów, dostęp do wody pitnej itd.) Sprawdzała się świetnie.

Screenshot_20181208-135847Screenshot_20181208-135904

Istnieje też druga, równie popularna aplikacja „Buen Camino”. Jest jeszcze bardziej rozbudowana, choć moim zdaniem mniej czytelna. Poza informacjami o miejscach noclegowych, ma również ich zdjęcia i opinie użytkowników. Zasadniczo warto mieć obie. Zwłaszcza, że są bezpłatne. Buen Camino potrzebuje dostępu do internetu!

Macie jeszcze jakieś pytania organizacyjne? Dajcie znać! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie! 🙂

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Camino praktycznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s